Sehpa Seçimi Nasıl yapılmalı

Sehpa Seçimi Nasıl yapılmalı

Oturma odasının vazgeçilmez mobilya parçası orta sehpadır. Hiç düşündünüz mü sizin evinize ne tür sehpa yakışır? Yuvarlak mı, karemi, cam mı, ahşap mı olmalı.

Orta sehpa oturduğunuz odanın odak noktasıdır üzerinde atıştırmalıktan tutun gazetenizi çay yada kahve içerken faydalandığınız orta sehpanızı seçerken dikkat etmeniz için bir kaç öneri verelim
Sehpa secimi

Sehpa oturma odasının odak noktasıdır ve üzerine içecek veya atıştırmalık yemekler koymak için kullanılır. Aynı zamanda kitap ve dekoratif aksesuarlarda konulur. İşte size evinize orta sehpası seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç öneri.

Öncelikle Sehpanın Büyüklüğü ve Şekli

Sehpanın Yükseklik
Unutmayın koltuğunuzun yüksekliğine uygun sehpa seçmek en mantıklısıdır. Sehpaların yüksekliği genellikle 40-50cm yüksekliktedir
yuvarlak sehpa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sehpalarda Şekil
Tüm oturma odalarına uygun sehpa tipi dikdörtgen şeklinde olan sehpalardır. Yuvarlak bir sehpa odanıza yumuşak bir hava katar. Kare sehpalar size kullanmanız için daha geniş bir yüzey sağlasa odada yer kapladığından küçük salonlar tercih etmemelidir

Sehpalarda Uzunluk
Sehpanızın uzunluğunu kanepenizin boyutlarına göre karar vermeniz gerekir. Sehpa seçerken uzunluğu kullanmış olduğunuz koltuğunuzun yarısı yada üçte ikisi şeklinde olmalıdır

masif sehpa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sehpalarda Malzeme önemi

Sehpalarda Ahşap

Meşe, ceviz, kiraz veya çınar gibi ahşaplar çam sedir gibi daha yumuşak ahşaplara göre daha az çizilir ve bozulurlar. Masif ahşap masif tahtalardan oluşur. Kaplama masalar kontraplaklardan yada bütün olmayan, parça ağaçlardan yapılır. Eğer bir masa kaplama ise satın aldığınız yere masanın masif mi, kontraplak mı olduğunu sorun.

Sehpanın ayaklarının bağlantılarının da sağlam olduğunu kontrol edin.
Lake, sehpaya koruma sağlar ve ömrünü uzatır. İyi bir sehpa ipek gibi yumuşak dokunuşlu olandır.

metal ayaklı orta sehpa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sehpalarda Metal

Eğer metal bir sehpa veya metal sehpa ayakları almayı düşünüyorsanız, paslanmaz çelik olanları tercih edin, daha dayanıklı ve uzun ömürlü olurlar. Metal mat olabilceği gibi krom görüntüsü elde etmek için parlatılmışta olabilir.
Krom masalarda metalin üzerine kaplama yağıldığı için çatlamalar ve sökülmeler olabilir.

cam sehpa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sehpalarda Cam

Şeffaf görüntüsü ile cam sehpalar küçük odalar için en doğru seçimdir. Isı ile kuvvetlendirilmiş cam standart bir camdan beş-altı kez daha kuvvetli olmasına rağmen, bir orta sehpası için şart değildir. Yeterli kalınlıkta bir cam da aynı sağlamlığı verebilir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. yılmaz edebiyat diyor ki:

  Bir tavsiyede bulunayım. Çok fazla para verip sehpa almayın. Önce ona bir yer ayarlayın. Sonra ortada başınıza bela olabilir.

 2. hilehurdacı hale diyor ki:

  katılıyorum ben düşünmeden almıştım büyük te geldi atmaya yer arıyorum hala.

  1. kirazsapı diyor ki:

   Evime yeni yaşındım sehpa almayı düşünürken bu yazı dikkatimi çekti. Teşekkürler bilgi için

 3. deniz yılmaz diyor ki:

  çok faydalı bir yaz olmuş. bende sehpa almayı planlıyordum. bu önerileri göz önünde tutucam.

Yorum Yaz


Yukarı Çık