Şifa kaynağı Bal nasıl korunmalı

Şifa kaynağı Bal nasıl korunmalı

Doğanın bizlere armağan ettiği tam bir şifa kaynağı bal için daha nasıl verimli kullanırız hakkında bir makale hazırladık. Balda bulunan besleyici özellik, sindirim olmadan hemen kana geçen bir enerji kaynağıdır. Bu sebeple iştahsız ve zayıf kimseler bu enerjiye ihtiyaç duyduğundan bal ile kolay bir şekilde karşılayabilmektedir. Peki bu kadar değerli besin kaynağını balı nasıl hangi şartlarda saklamalı ve kullanmalıyız

Bal nasıl korunmalı

Özellikle kış aylarında meydana çıkan öksürükler ve soğuk algınlıkları için doğal şifası balın korunması için en önemli konulardan biri balı kaşık ile alırken metal kaşıklar yerine tahta kaşıklar veya tahta bal kaşıkları kullanmalıyız. Metal kaşıklar balın kimyasını bozabilmekte, moleküllerin yok olmasına veya farklı tepkimelere yol açabilmekte. Bu yüzden kolay temizlenen ve bakteri üremeyen şimşir ağaç türlerinden yapılmış tahta kaşıklar kullanmanızı öneririz.

Bal oldukça uzun ömürlü bir gıda türüdür. buna bir süre vermek gerekirse 1000 yıla kadar çıkmakta eski kaynaklara göre 5000 yıl dayanabilmektedir. Tarihte mısır mumyyaların açıldıktan sonra bozulmaması için sürülen bal hala yenebilecek kıvamda olduğu tespit edilmiş. Bu yüzden balı saklarken asla güneş ışığında bırakmayın, cam kavanozda ağzını sıkıca kapamalı havadan korumalısınız.
Balı buzdolabında saklamayın ve soğuktan koruyun, Oda sıcaklığı en idealidir. Balı tüketirken günlük ihtiyacınız kadar alın ve açık kaselere değil kapaklı kaselere koyunuz. Ve diyoruzki balın en büyük düşmanı su olduğundan ıslak kasık ile bal alıp tüketilmemeli.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık