Üzerinizden bahar yorgunluğu nasıl atılır

Üzerinizden bahar yorgunluğu nasıl atılır

Bu sene kış biraz uzun sürdü, ama her kışın arkasından bir bahar mevsimi gelir. Bahar mevsimi gelmesiyle beraber hemen adapte olunamaz. Bahar dönemlerinde görülen halsizlikler, yorgunluk, uyku hisleri, baş ağrıları, eklem ağrıları gibi bahar yorgunlukları ortaya çıkmaktadır.

Bahar yorgunluğu vücudumuzun metabolizmasında gerçekleşen bazı değişmelerden meydana gelebilmektedir. Öncelikle bu yorgunluğu atmak için doğru beslenme şartı diyoruz.

Bahar yorgunluğu ile nasıl baş edilir

Dengeli ve yeterli derecede beslenmek ilk sıramızda. Tüm besin gruplarından oluşan öğünler tüketmeye çalışın. Örnek vermek gerekirse bir öğünde kıymalı sebze yemeği yediyseniz başka bir öğünde tavuklu salata yanında ayran tüketebilirsiniz. Ama sakın kahvaltıyı atlamayın. Beyaz undan yapılmış gıdalar yerine kepekli, çavdarlı yada tam buğdaydan üretilmiş besinleri tüketin.

porsiyonlarınızı küçültün ve sık sık beslenin. klasik 3 öğün yerine az olmak şartı ile günde 6 porsiyona çıkartın. Günde 3-4 saatten fazla aç kalmamaya çalışın.

Sıva tüketimini azaltmayın bol bol sıvı tüketiniz. Bahar döneminde oluşan sıvı kaybını azaltmak ve uyanık kalmak için sıkça sıvı tüketin. Çay ve kafeinli ürünleri az tüketmeye çalışın. Kafein oranı yüksek olursa kalp çarpıntılarına yol açabilir. Tabi asitli içeceklerden uzak durun bunların yerine bitki çaylarını tüketebilirsiniz.

Düzenli ve yeterli derecede C vitamini alınız. Tükettiğiniz besinlerde C vitamini olan gıdalar tüketin. Brokoli, ıspanak, maydanoz gibi yeşil yapraklı sebzeler ve C vitamini bakımından yüksek olan portakal, kuşburnu, kivi gibi meyveler tüketin

Uyku düzeninizi standart hale getirmelisiniz. Düzensiz bir uyku gün içinde sizi rahatsız eder günde 6-8 saat uyumaya çalışın

Haftada 3 gün tempolu olacak şekilde yürüyüşler yapın, yüzme yada gevşeme egzersizleri yorgunluğa iyi gelir. Asansör yerine merdivenleri kullanın

Üzerinizden bahar yorgunluğu nasıl atılır Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık