Üzümde salkım salkım sağlık var

Resim bulunamadı

ÜzümSalkım salkım sağlık var!

Meyvelerin en güzeli üzüm, detoks yapmak isteyenler için ideal. Peki yararı sadece bu kadar mı? Elbette hayır!

Kalp hastalarından hamilelere kadar herkese bir salkım üzüm gerekiyor.Bakın üzüm nelere iyi geliyor!

Kalbi kuvvetlendirir. Kanda oksijen taşıyan hemoglobin hücrelerinin oluşumunda gerekli olan demir ve potasyum zenginliğine sahip olmasıyla üzüm suyu kalp sağlığını korur.

Ayrıca A, B ve C vitaminleri, potasyum ve demir açısından oldukça zengin olan üzüm suyu, vücudun hastalıklara karşı direncini artırır.

Bilinen tüm meyveler içinde en güçlü anti-oksidandır. Bu yönüyle de kansere karşı koruyucudur. Özellikle siyah üzümün kabuğunda ve çekirdeğinde anti- kansorejen ve anti-oksidan özellik taşıyan maddeler bulunmaktadır.

Vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Kanın temizlenmesine, vücutta yağların erimesine yardımcı olur.

Sinirleri yatıştırır. Yorgunluğu giderir. Bedeni ve zihni gücü artırır. Eğer, kronik yorgunluktan şikâyet ediyorsanız, haftada birkaç defa tüketeceğiniz bir bardak taze beyaz üzüm suyu, bu yorgunluğunuzun ortadan kalkmasında büyük bir destek olacaktır.
Hamilelerin mide bulantısını önler.

Besleyicidir. Kan yapar. Hazımsızlığı giderir.

Cilt güzelliğini sağlar. Cildi nem oranını dengeler.

Üzümü sıkıp 2 kahve kaşığı ölçüsündeki suyunu nemlendirici kremin içine katın. Yüzünüze sürün ve 10 dakika beklettikten sonra yıkayın. Özellikle karma ciltler için uygun olan bu maske, yorgun ciltlerin daha canlı görünmesini sağlar.

Unutkanlığa karşı faydalıdır.

Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur. Böbrek ve karaciğerin işlevini artırır, karaciğer hastalıkları ve kansızlığın tedavisinde etkilidir.

Damar sertliği ve yüksek tansiyona karşı faydalıdır.

Üzümün içinde bulunan bor minerali beyin fonksiyonlarını arttırmaya yarar.

Ancak unutulmaması gereken bir nokta var; üzüm şeker içeriği de yüksek bir besindir. Bu yüzden şeker hastalarının üzüm tüketim miktarlarına dikkat etmeleri gerekmektedir.

 

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık