WhatsApp inanılmaz sayısal yükselişi

WhatsApp inanılmaz sayısal yükselişi

İlk olarak Jan Koum ve Brian Acton ikilisi tarafından 2009 yılında kurulan WhatsApp bugün halen dünya üzerinde 800 milyon aktif kullanıcı tarafından Twitter bile geride bırakmayı başardı. Şuan dünyada 1 numaralı mesajlaşma uygulaması olarak görülen WhatsApp sadeliğinden pek fazla ödün vermemeye gayret ederek yeni teknojileri kullanıcılarına sunmaya başladı. Bildiğiniz gibi WhatsApp uygulaması Facebook tarafından inanılmaz bir fiyat olan 19 milyar dolara satın alımıştı. Bu uygulamayı yapan Jan Koum ve Brian Acton 2007 yılında yahoo bünyesinden ayrılarak facebook çalışmak istemişlerdi. Ancak Facebook red edilmişlerdi, ardından twitter bunlara iş teklifi göndersede bu sefer bunlar kabul etmedi. Ne tuhaftır ki bu tip yaşanan olayların sonunda büyük başarılar yatıyor :)

İkili kendilerine ait WhatsApp INC isimli bir şirket kurdular ve bu uygulamayı yaparak çeşitli platformlarda hayata geçirmeye başladılar. Sonrasını anlatmaya gerek yok bugünlere ulaşıldı. Daha önce 10 milyar dolar teklif eden Google hayır cevabı veren ikili uygulamayı satmayıp bekletip prim yaptılar ve ardından faceook sattılar. Bu uygulamayı kullanan kişi haftda 195 dakikasını bu işe ayırıyor. Ocak ayında yapılan ölçümlerde 30 milyar mesaj yollanmış. Sesli not bırakanların sayısı ise 200 milyon olmuş. fotoğraf sayısı merak ediyorsanız günlük 700 milyon diyoruz ve video sayısı ise 100 milyon diyerek bu uygulama sebebinden dolayı Telekom firmaları 2018 yılına kadar 386 milyar dolar kaybedecekmiş. İyi para ne diyelim ortada bir şey yok ama dönen para müthiş.

Uygulamayı en çok Hindistanlılar kullanıyor, Nüfusa baktığımızda doğal diyebiliriz. internette paylaşılan özçekimler var ya bunun %27 WhatsApp ile yapılmış. Bu uygulamayı kullananların %72 her gün bir kerede olsun giriş yapıyor. Kullanıcı ortalama ayda 1000 mesaj atıyor.

Düşündünüz mü ne kadar boş vaktimiz varmış.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık