Yağlı saçlara bakım nasıl olmalı

Yağlı saçlara bakım nasıl olmalı

Saçların yağlanmasından dolayı her gün yıkamaya ihtiyaç hissediyorsanız eğer. Yağlı saçlara bakım nasıl olmalı yazı dizimizde saçlarda oluşan fazla yağı kontrol altına alacağınız çözüm yolları

Yağlı ve kuru saçların ortak özelliği saç derisi için gereken doğru pH dengesizliğinden meydana gelir. Sağlıklı saç için sağlıklı saç derisi olması lazım. Yağlı saç kişiyi rahatsız etmekte olup, sabaj yıkadığınız halde öğleden sonra yağlanmaya ve bu yağ parlak olarak karşımıza çıkar. Bu durumdan şikâyetçi olanlar her gün saç yıkamak zorunda kalırlar.

Yağlı saçlarla mücadele

Yağlı saçlar en büyük düşmanı kişinin kendisidir. Nasıl mı ? Yağlı saçlarınıza dokunmayın. Parmak aralarınızla saçlarınızı geriye doğru taramayın ellemeyin. Bu dokunmalar nedeni ile yağ bezelerini harekete geçirir ve daha çok yağlanmasına sebep verirsiniz

Saç yağlanmasına Aloe Vera iyi gelmektedir. Birer çorba kaşığı aloe vera ve bitkisel şampuan le karıştırın. Dairsel hareket ederek kafa derinize masaj uygulayarak yayın. Tırnaklarınızla asla saç derinize sürmeyin. Haftada 3 kez uygulayın.

Saçlarınızı nemlendirmelisiniz. Saça bakım yapmazsanız, kepeklenir, kuru, kırılır. Amla ve Shikakai (bir hint bitkisi) bulunan bitkisel nemlendiriciler kullanın. Saçın pH dengesini sağlayacak ve nemlendirecektir.

Protein saçın yağ dengesini sağlar. Hormonlar saçta oluşan yağlanmalar ve diğer nedenlerin oluşmasında etken bir rolü vardır. Çok şekerli ve yağlı yiyecekler, saçların yağ bezelerini canlandırır besler. Protein türü beslenme sayesinde hormonlar doğru bir şekilde çalışır ve saçlarınızın yağlanması gecikir.

Toksinlerden arınarak saçlarınızın yağlarına elveda diyebilirsiniz. Lime, yani yeşil limonda bulunan asidik özelliğinden dolayı pH denge seviyesini ayarlar. Cilt iyileşir, kanı alkalize eder. Bitkisel şampuanınıza bir miktar limon suyu katarak başınızı yukarıda bahsettiğimiz şekilde yıkayıp durulayın. Bir zaman sonra saç yağlarınız yok olacaktır.

Stres en kişiyi olumsuz etkiler hem de saç ve cilt üzerinde etkisi çok büyüktür. Stres hormonların işleyiş esnasında değişir ve bu yüzden yağ bezeleri çok fazla değişir.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

  1. Uzmanım diyor ki:

    Kalitimsal faktorler, hormonal bozukluklar, stres vb. durumlar yag bezlerinin daha fazla cal?smas?na sebep olur ve sacın yaglanmasına yol acar. Daha dogrusu sac derisi yaglanır. Sac derisindeki yag, saclara daglarak sacın yaglı gorunmesine neden olur.


Yukarı Çık