Yaz ayında ayakkabı nasıl seçilir

Yaz ayında ayakkabı nasıl seçilir

Yazın bu sıcak aylarında ayakkabı seçilmesi kişinin rahat etmesi açısından oldukça önemlidir. Yanlış seçilen ayakkabı vücut yapısnı bozmakla beraber deformasyona yol açmaktadır. Sizlere en doğru ayakkabıyı seçmeniz açısından bir kaç öneride bulunmak istedik. Yaz aylarından tercih etmeyeceğiniz ayakkabı tipleri

Yazlık ayakkabı seçerken yaptığımız hatalar


Tabanı dar ayakkabılar

çirkin bir görüntü oluşturur. Ayrıca bu tip ayakkabılar, bacak eklemlerinin deformasyonuna, batıklara ve nasırlara neden olur.

Bağcıklı ayakkabılar

Bileğin üstünden bacağa bağlanan ayakkabılar da her tip bacağa uygun değil ne yazık ki… Bu tip ayakkabılar kan dolaşımı sorunlarına, aşırı terlemeye ve bacak ağrılarına neden olur.

Tabanı ayaktan daha uzun ayakkabılar

Aşırı uzun tabanlı ayakkabılar da ayakları çirkin gösterir. Çünkü ayak parmak uçları ile tabanın ön kenarı arasındaki mesafe belli bir seviyeyi aşmamalıdır. Normal mesafe en fazla 0,4 inç olmalıdır. Aksi eklem hastalıklarına neden olabilir.

Tabanın çok kısa olması

Tabanın çok kısa olması da uzun olması kadar yanlıştır. Ayak parmaklarınız ayakkabıdan dışarı taşar ve bu da çirkin bir görüntü oluşturur. Ayrıca bu tip ayakkabılar ayaklarda yaralanmalara neden olabilir.

Ayakkabıların çok gevşek olması

Ayakkabılar çok gevşek olduğunda onu tutan tek şey parmaklarınızdır. Bu tip ayakkabılarda bacağınıza daha çok yük biner, yürüyüşünüz daha kötü durur. Ayrıca bu ayakkabılar parmak ve eklem deformasyonlarına, diz ve sırt ağrılarına neden olabilir.

Ayakkabıların büyük olması

Çok büyük ayakkabı giyerseniz, bacağınızı her kaldırdığınızda ayakkabıların düşmesini önlemek için kaslarınızı gerginleştirirsiniz. Bu, kolayca takılmanızı ve dengesini kaybetmenize neden olabilir.

Doğal olmayan malzemelerden yapılan ayakkabılar

Özellikle yaz aylarında, ayağınıza doğal malzemelerden yapılan ayakkabılardan giymenizi öneririz. Sahte deriden yapılan ayakkabılar, ayak sağılığınız için tehlike oluşturabilir, ayak mantarı gibi cilt enfeksiyonlarına yol açabilir.

Kapalı ayakkabıları çorapsız giymek

Yaz aylarında, kapalı ayakkabıları çorapsız giymek ayakların daha çok terlemesine ve cilt tahrişlerine neden olur. Bu tip ayakkabıları ince çoraplarla giyin.

yazlık ayakkabı

Babet ayakkabılar

Babet tipi ayakkabıları günde 1-2 saatten fazla giymek, sağlığınıza zarar verebilir. Çünkü bu ayakkabılar yürümeye elverişli değildir ve iskelet sisteminizi bozabilir. Babet ayakkabıları giyeceksiniz içine ortopedik tabanlardan koydurun. Gündelik bir ayakkabı için 0.8- 1.5 inçlik tabana sahip ayakkabıları giyin.

Yaz ayında ayakkabı nasıl seçilir Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık