Yeni bir virüs yarasa gribi

3 yıl önce
Yeni bir virüs yarasa gribi

Domuz gribi, Kuş gribi derken şimdide uzmanlar yeni bir virüs keşfettiler buna da yarasa gribi adı verildi. Bu hastalık insanlara bulaşıyor mu?

Amerika da yapılan araştırmalarda yarasalarda yeni bir grip virüsü’ keşfettiler.

İnsanlara bulaşma ihtimali var

Uzmanlar yarasa grip virüslerinin şu anda insanlara bulaşmasının söz konusu olmadığını ve insanlar için bir tehlike yaratmadığını ama böyle bir ihtimalin bulunduğunu düşünüyorlar.

Yarasa grip virüslerinin insanlarda hastalık yapabilmesi için, insan grip virüsleriyle domuz, at veya köpeklerde aynı hücreyi enfekte etmeleri ve karşılıklı gen alışverişinde bulunmaları gerekiyor. Böyle bir durumda yepyeni ve tehlikeli bir grip virüsü ortaya çıkabiliyor. Zaten dünya çapında salgınlar yani pandemiler hayvanlardan kaynaklanıyor.

Virüs Guatemala’ da bulundu

CDC uzmanları Guatemala’ da 2009-2010 senelerinde 300′ den fazla yarasa topladılar. Esas olarak yarasalarda kuduz üzerine yapılan araştırmada yarasaların bağırsaklarında A tipi bir grip virüsüne ait genetik materyal tesadüfen bulundu.
Bu yeni virüs diğer grip virüslerine benzemekle beraber H antijeni bugüne kadar bilinen 16 H antijeninden farklı olduğu için H17 olarak isimlendirildi. Bazı bilim adamları yarasaların grip virüsünü yüzyıllar önce aldıklarını ve bu virüsün mutasyonlar sonucu oluştuğu görüşünü savunuyorlar.
Sarı-omuzlu yarasalar meyve ve böcek yiyerek besleniyor, insanları ısırmıyorlar ama virüs bulaşan meyvelerin yenmesiyle insanlara geçebileceği düşünülüyor.

Yarasalardan insanlara geçene başka virüsler de var

Grip virüslerinin insanlar dışında kuş ve domuzlarda ve daha seyrek olarak at, fok, balina gibi hayvanlarda da hastalık yaptığı biliniyordu ama yarasalarda rastlanmamıştı.

Beş sene önce Rus bilim adamları yarasalarda grip virüsü bulduklarını açıklamışlar ama bunun delillerini yayınlamamışlardı.

1.200′ den fazla türleri olan yarasaların çok uzak mesafelere uçabilmeleri, dünyanın her yerinde yaşayabilmeleri ve sayılarının çok olması da bulaşıcılık bakımından çok önemli.

Yarasalarda insan ve diğer hayvanlara kuduz, SARS ve Ebola virüslerini geçtiği biliniyor.

Gelelim neticeye

Aşı üreticilerinin bu habere ne kadar sevindiklerini tahmin edebiliyorum. Hazırlıklı olun: Çok geçmeden aşı çalışmaları ve korkutma kampanyaları da başlayacaktır.
Bize ise sadece dua etmek düşüyor: Allah bizi tüm yarasalardan korusun!

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. meltem diyor ki:

  bazı hayvanlar çok tehlike. inşaallah insanlığa bu virüs bulaşmaz. kuş gribiyle zaten zor başa çıkılmıştı

 2. Vedat diyor ki:

  Umarım doğru değildir. Geçtiğimiz günlerde bir yerde hayvanlarla birlikte 2 kişi telef oldu. İnşallah olmaz öyle birşey..

 3. mahmut diyor ki:

  aslında virüs cıkmıyor virus üretiliyor hemde sağlık kurululşarı tarafındna nedne cunku ilaç satılması gerekiyor ilacı satmak içinde hasta edecek virusun olması gerekiyor bu sebeple ben bu yeni çıkan viruslere inanmıyorum

 4. Fatma diyor ki:

  Kuş ,domuz derken birde yarasa gribi Allahım bizleri olduk olmadık hastalıklarda koru

Yorum Yaz


Yukarı Çık