Yeni diyet dönemi 4 yapraklı yonca

Yeni diyet dönemi 4 yapraklı yonca

Her yerde diyet haberli muhakkak okuyorsunuzdur. Sağlıklı beslenmek hayatımız en önemli bir parçasıdır. Özellikle sağlıklı bir hayat istiyorsak uzmanların tavsiyesi olan 4 yapraklı yonca dengesi ile sağlıklı bir şekilde beslenmektir.

Sağlıklı olmak sadece hastalıklardan kurtulmak mikroplardan korunmak anlamına gelmez. Kişi hem fiziki olarak hem de ruhi bakımından iyi olmak demektir. Bunun için yeni bir başlangıç yapmak sizin elinizde. Peki nasıl olacak bu diyorsunuz.

Öncelikle Hareket edin, hafifleyin!

Hem formda hem sağlıklı kalmak için fiziksel aktiveler şarttır. Bu fiziksel aktive derken her gün spor yapmanız gerekiyor demek değil. Gün içinde yapmış olduğunuz hareketleri biraz daha arttırmanız sizin için faydalı olacaktır. Örnek verecek olursak 2 saatten fazla oturmayın on onbeş dakika dolaşın temiz hava alın Asansör yerine merdivenleri deneyin. Bilgisayar yada televizyon başında arada esneme hareketleri yapın.

Yemek yiyeceğim diye strese girmeyin!

Diyet yapıyorsunuz ve yenilmemesi gereken bir yiyecekle karşı karşıyasınız. Bunu yemiyeceğim diye kendinizi strese sokmayın. Haftada 1 dilim pasta yemek size zarar vermez. Size kilo aldıracak bu alışkanlığınızı zamanla unutmanıza fayda olur

Daima İçecek olarak suyu tercih edin

Her yemeğin yanında yutmayı ve sindirimi kolaylaştırmak için bir şeyler içiyorsunuz. İçecek tüketirken her zaman ilk önce suyu tercih edin. Günde en az 2 litre önerisi hep aklınızda bulunsun. Günde 2 litre içmek danışanlarımdan da gördüğüm kadarıyla bazen zor olabiliyor ancak iki hafta zorlu süreçten sonra artık vücudunuz kendisi su tüketmek istiyor ve metabolizmanız hızlanıyor. Organların daha dengeli çalışması ve metabolizmanızın hızlanması için günde 2 litre suyu mutlaka tüketin.

Beslenmede dört yapraklı yonca dengesi

Hızlı kilo vermeyi vaad eden tek yönlü diyetler size hiç bir zaman yarar sağlamayacak. Bunu illa deneyerek öğrenmeyin, sağlıklı beslenmenin uygulaması gerçekten çok kolay. Hayatta bir şeyi tek başına uygulamak, tek yönde davranışlarda bulunmak hiçbir zaman doğru değildir.

Beslenmenin temelleri de tek yönlü olmamalıdır.

Türkiye’de yapılan çalışmalarla beraber besin grupları dört yapraklı yonca adı verilerek gruplandırılmıştır. Et grubu (et, tavuk, yumurta, kurubaklagil vs), süt grubu (süt, yoğurt, peynir vs), tahıl grubu (ekmek, bulgur, makarna, çorba vs) ve meyve-sebze grubu şeklindedir. Her öğününüzde bu gruptan bir miktar besini eşit miktarlarda tüketirseniz hem yeterli hem dengeli beslenmiş olursunuz. Örneğin: öğlen yemeğinde 1 kase çorba, 1 porsiyon etli sebze yemeği, 1 kase yoğurt ve 1 ince dilim tam buğday ekmeği gibi…

Duygusal açlık şişmanlatıyor!

Açlık bazen durdurulamayıp tıkınırcasına yeme nöbetlerine giriyorsanız duygusal açlığınız olabilir. Duygusal açlığınız var ise giderilmesi için davranış kontrolü ve beslenmenin doğru yollarını öğrenmeniz gerekir.

Öğrenme gerçekleştikten sonra fark edilmeden dikkat edilecek noktalarla yaşam kaliteniz yükselecektir. Kendi kendinize denemiş buna rağmen duygusal yemenizi kontrol edemiyorsanız da profesyonel bir terapi ile beraber beslenme uzmanı ile görüşmeniz gerekir. Terapi, duygusal yemenizin arkasında saklı olan motivasyonların ortaya çıkmasını ve başarı çıkma becerilerinin bulunmasını sağlar. “

Yeni diyet dönemi 4 yapraklı yonca Konusuna Ait Etiketler

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık