Yumurta saklama yolları

Yumurta saklama yolları

Buzdolabınızda sakladığınız yumurtaların taze olup olmadığını anlamanın pratik bir yolu var. İlk yapmanız gereken bir kase içine soğuk su ile doldurunuz. Ardından yumurtaları bu soğuk su içine bırakın. Yumurtalar dibe batıyorsa bilin ki bu yumurtalar taze. Dibe batma eylemi veya suyun üstünde duruyorsa yumurta bayatlamıştır, tüketmeyiniz. Ve bir an ince imha etmeniz gerekir.

Yumurta suyun üstünde yüzmeye başladıysa bayat olduğunu söyledik. Bunun sebebi yumurta bayatlamaya başlayınca sıvı kaybetmesinden kaynaklanır. Sıvı halde bulunan yumurta gözeneklerinden yavaş yavaş buharlaşır ve bayatlamaya başlar

Yumurta saklama yolları

Yumurta nasıl saklanır

 

 

 

 

 

 

 

 

Yumurta saklama yolları

Bayat yumurtayı anlamanın bir yolu da rengi ve kokusu belli eder. Bu tip yumurtalar suyun sütünde kalarak taze gibi dursa da koku ve rengi bozuk yumurtaları da kullanmayın. Bildiğiniz gibi buzdolaplarında yumurtalıklar bulunmakta. Sizlere önerimizi bu yumurtalıkları kullanmayın. Normal buzdolabının rafında saklayınız. Nedeni ise bu raflar yumurtalıkların olduğu bölüme göre daha serindir. Ayrıca saklarken süzgeç tipi kaplarda saklayınız ki hava geçişleri daha sağlıklı olsun.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık